העלויות הנלוות לרכישת דירה: דברים שכדאי לדעת

רכישת דירה היא הוצאה בקנה מידה יוצא דופן. מסתבר, שבעלות זו כלולות הרבה הוצאות נוספות, מעבר למחיר הרכישה עצמו. הוצאות אלה מצטברות וגם אם ביחס למחיר הדירה הן לא גבוהות, עדיין בסכומים מוחלטים הן משמעותיות מאוד עבור משפחה ממוצעת. מהן עלויות אלה?

מיסים ואגרות

ברכישת דירה, חייבים לשלם מס רכישה על דירה, כאשר גובה התשלום הסופי תלוי בשווי הנכס ובפרמטרים נוספים. מעבר לכך, יש לשלם למדינה גם אגרות שונות, דוגמת אגרות רישום בטאבו.

משכנתא

משכנתא היא דרך גרועה מאוד לרכוש דירה. זאת, מאחר שבסכומים מוחלטים, בשורה התחתונה, היא עולה המון.

כמובן, לרבים אין את הלוקסוס לרכוש דירה במזומן ולכן הם נאלצים לקחת הלוואה מסוג זה. להלוואה זו, נוספת לרוב ריבית, שמוסיפה עומס כספי נוסף על רוכשי הדירה.

חישוב מיסים

אנשי מקצוע

מתווך עשוי לקחת עד 2% ממחיר מכירת הדירה. מאחר שמדובר בסכומים גדולים מאוד, גם אחוז קטן זה, עולה ביוקר. שמאי עשוי להידרש על ידי הבנק ממנו מבקשים משכנתא, לשם הערכת שווי הנכס. עורך דין הוא כמובן איש מקצוע שחיוני, כאשר מדובר על עסקה בהיקף כספי גבוה שכזה. עם זאת, הוא ממש לא עובד בחינם. מעבר לאנשי מקצוע הכרחיים, עשוי להיות רעיון טוב להשקיע גם ביועצים מיוחדים נוספים, בהתאם לנסיבות. למשל, יועץ משכנתא או מעצב פנים לדירה החדשה.

מנהלות מעבר דירה

כל התהליך של מעבר מדירה נוכחית לדירה חדשה, כרוך בהמון מנהלות קטנות, שסביבן יש הוצאות רבות ומצטברות. ראשית, יש לשלם על העברת תכולת הדירה הישנה לחדשה, פעולה שדורשת לעתים קרובות גם אנשי מקצוע. לפחות, לשם העברת חפצים גדולים וכבדים במיוחד. עוד ישנן עלויות ניקוי וצביעת הדירות ולעתים יש גם שיפוצים ושינויים קטנים שמעוניינים לעשות. לרוב, נראה גם רכישה של ציוד מסוגים שונים עבור הדירה החדשה, כאשר דוגמא בולטת לכך, הם פריטי ריהוט שונים ומוצרי חשמל. מעבר דירה מהווה לעתים קרובות הזדמנות למיין חפצים ישנים ומתקבלות החלטות מהירות לזרוק את חלקם. לעומת זאת, חפצים אחרים יוחלפו בחדשים, משמע – הוצאות נוספות.

נזקי תכנון לקוי

כתוצאה מתכנון כספי לקוי לגבי רכישת הדירה והחזר המשכנתא, עלולות להיגרם הוצאות כספיות נוספות, של הלוואות, מינוס בבנק וריביות עליהם. ישנם כמובן גם אירועים בלתי צפויים שעשויים לגרום למשבר כספי אצל רוכשי דירות, בין אם במסגרת העבודה או בתחום הבריאותי. משברים כאלה, שלא תמיד קל לצאת מהם באופן רגיל, הופכים למורכבים במיוחד, כאשר מנסים להשלים רכישת דירה.

לסיכום

מי שמחליט לרכוש דירה, יודע מראש שהוא נכנס להוצאה גדולה מאוד. מצד שני, דירה היא השקעה כספית בטווח הקצר יחסית, שנועדה לחסוך בטווח הארוך. מעשית, המודעות לשלל ההוצאות הנלוות, תסייע לצמצום השורה התחתונה שלהן.