דלקת פרקים: כל מה שצריך לדעת על המחלה ודרכי הטיפול בה

דלקת פרקים בשמה הנפוץ או נכון יותר דלקת מפרקים, היא סימפטום של מגוון מחלות וניתן לראותה גם כמחלה בפני עצמה. עם זאת, היא בולטת בעיקר אצל קשישים. בין הגורמים לה, בולטים במיוחד מחלות זיהומיות ואוטואימוניות וכן שימוש מופרז במפרק. הדלקת עשויה להתרחש במפרק אחד או להיות תופעה רחבה יותר, שבאה לידי ביטוי בשורת מפרקים בגוף. מה חשוב לדעת עליה?

סוגי הטיפול העיקריים

ישנם מגוון טיפולים אפשריים למצב זה, אשר חלקם מתייחסים רק לסימפטומים וחלקם למקור הדלקת, במידה והיא אותרה. בנוסף למנוחה למפרק, ישנם מצד שני גם טיפולים מבוססי תנועה, דוגמת פיזיותרפיה. עוד כיוון נפוץ הוא שימוש בתרופות ובתוספי תזונה. המפרקים מורכבים בין השאר מקולגן ולכן אחד התוספים עשוי להיות קולגן. זה הוא החלבון המרכזי בגוף והוא נמצא בין איברי הגוף, כאלמנט חיבור. באמצעות קולגן פלוס למשל, מאוזן חוסר בקולגן וההוספה גם מעודדת את הגוף לייצר עוד קולגן. במקרים קיצוניים, נדרשים צעדים כירורגיים כהחלפת המפרק הפגוע במפרק מלאכותי.

פרקים

במה מטפלים

מיקום וחומרת הדלקת שונים ממקרה למקרה וכך גם הסימפטומים הרבים, בהם כאב, הגבלת תנועה וחום. באופן כללי, הדלקת מתרחשת בעיקר בקצוות הזרועות והרגליים – בפרקים הקטנים יותר שלהן. עם החמרתה, היא עשויה לעוות את המפרק, לפגוע בתפקודו ולבסוף אף להביא למצב של נכות. ואכן, דלקת מפרקים מהווה גורם בולט לנכות אצל קשישים. לכן, ברור שעדיף לטפל בדלקת בשלב מוקדם ככל הניתן וככל שהמצב מחמיר, כך עולה הצורך לטפל גם בסימפטומים, שבהדרגה פוגעים ביכולת לתפקד בחיי היום יום. נדגיש, כי נכות עקב דלקת פרקים, היא מצב קיצוני שאין צורך להגיע אליו ולרוב מצליחים למנוע.

אבחון

ישנן שיטות אבחון רבות לדלקת מפרקים, בהתאם לרקע הרפואי הקודם של האדם ולגישת הרופא. בין השאר, ניתן להשתמש בבדיקות דם שונות ובבדיקת הנוזל שבמפרק, אשר ממנו לוקחים דגימה. בדיקות הדמיה מסוגים שונים, דוגמת MRI, מסייעות להבין טוב יותר את המתרחש בפרק ולעקוב אחר שינויים במצב המחלה. מורכבות האבחון, נובעת מהסיבות הרבות שעשויות להוביל למצב זה.

פעילות גופנית

פעילות גופנית מסוגים שונים, עשויה לסייע להקלה ואף לתהליך ההחלמה במקרים של דלקת מפרקים. פעילות שמחזקת את השרירים שמסביב למפרק הפגוע, תקל עליו לתפקד. בנוסף, כאשר הדלקת היא ברגליים וישנו גם עודף משקל, פעילות גופנית בשילוב דיאטה יסייעו לצמצם משקל ובכך להקל על המפרק.

לסיכום

דלקת מפרקים פוגעת באחוזים בודדים מהאוכלוסיה בלבד, אך היא בהחלט מצב שפוגע באופן משמעותי בתפקוד האדם. בנוסף, היא מעידה על מחלות אחרות, שעשויות להיות חמורות יותר והיא גם מחמירה עם הזמן, אם לא תטופל. לכן, חיוני לשים לב לסימפטומים ראשוניים שלה ולטפל בכך בהקדם.