רפואה אלטרנטיבית: מה זה אומר?

הרפואה האלטרנטיבית קיימת זה למעלה מאלפי שנים, אולם רק בשנים האחרונות ניתן לראות כיצד הרפואה הזו תופסת מקום משמעותי בתהליכים רפואיים ונפשיים. מהי רפואה אלטרנטיבית ולמי היא מתאימה? על כך ועוד – במאמר הבא.

רפואה אלטרנטיבית: כבר לא מילה גסה

אם בעבר הרפואה האלטרנטיבית נתפסה לרוב כרפואת אלילים, כיום רבים מבינים כי מדובר ברפואה אשר מגלמת בחובה יתרונות אדירים בעבור טיפול וסיוע במגוון רחב של מצבים רפואיים ואפילו נפשיים. למעשה, ההוכחה לכך ניתנת באמצעות שורה ארוכה של מחקרים אשר נערכו בארץ כמו גם בעולם ואשר הוכיחו כי לרפואה האלטרנטיבית יכולת ממשית לסייע כטיפול תומך, בנוסף לטיפול קונבנציונאלי ולא במקום. מדובר במכלול של שיטות רפואיות אשר מבוססת על שיטות שהן ברובן עתיקות, מתוך נקודת מוצא כי לגוף האדם היכולת לרפא את עצמו, באמצעות שימוש בתכשירים ותמציות טבעיות לחלוטין. כך לדוגמה, חדר מלח בנתניה נמצא כיעיל בעבור טיפול בעבור אנשים אשר סובלים מבעיות נשימה ואלרגיות, זאת משום שהמלח הוא גביש שיכול לסייע בשחרור הסינוסים כמו גם תורם לפתיחת התעלות וקנה הנשימה.

כיצד ניתן לאמץ את הרפואה האלטרנטיבית בחיינו?

היום לא מדובר ברפואה אלטרנטיבית, אלא רפואה אינטגרטיבית אשר משלבת בין הרפואה הקונבנציונאלית לבין הרפואה המשלימה. הרפואה האלטרנטיבית מתווספת לטיפול הקונבנציונלי, לצורך קבלת הקלה במצבם. לרפואה המשלימה יש מקום מכובד לצד הרפואה השמרנית, כחלק מהבנה כי ניתן להשתמש בתרופות וטיפולים טבעיים – כחלק מהתייחסות של הרפואה האלטרנטיבית כאדם שלם. למעשה, משתמשים גם בכלים המודרניים וגם בחוכמה אשר הצטברה במשך מאות שנים, באמצעות כלים כמו אבחון וטיפול שלרוב אינו חודרני. הרפואה האלטרנטיבית מתייחסת לכך כי גוף האדם יכול להתגבר בעצמו על חיידקים, וירוסים ודלקות ולכן ניתן לראות כיצד משתמשים במנגנוני ההגנה של הגוף באמצעות הרפואה הזו. לכן, לרפואה האלטרנטיבית יש אלמנט מניעתי אשר נועד לחזק– מתוך הבנה כי יש קשר חזק בין גוף לנפש.

באילו תחומים הרפואה האלטרנטיבית מתאימה?

ראשית כל, אם אתם סובלים מכאבים ניתן בהחלט להשתמש ברפואה אלטרנטיבית לצורך טיפול משלים ומשולב. שוב, לא מדובר בהחלפה אלא בשילוב אשר יכול לסייע בעבור הורדת הכמות של משככי כאבים – כמו במקרים של מיגרנה למשל. נוסף לכך, הרפואה האלטרנטיבית משלבת בין מספר שיטות (כמו דיקור סיני אשר הוכח מחקרית כיעיל בעבור הפחתה בעוצמת הכאב) לצורך הורדת חום, טיפול בדלקות כרוניות ועוד. גם בעבור מחלות קשות ניתן לשלב את הרפואה האלטרנטיבית כמו במקרים של סרטן, מתוך מטרה להקל על עוצמת הכאב ולחזק את מערכות החיסון והגוף. על כן, מדובר באופציה אשר לא שמורה רק בעבור תרבויות עתיקות אלא גם בעבור העולם המודרני אשר מחובר יותר ליתרונות של הרפואה הזו, בשל הסגולות והיתרונות.