כשהחוזה מופר: מהו פינוי דייר מוגן?

לפנות דייר שוכר מדירה שלא רוצה להתפנות זאת אומנם לא משימה פשוטה, אבל כזו שהיא בהחלט אפשרית בנסיבות מסוימות. לעומת זאת, פינוי של דייר שנחשב בהגדרה לדייר מוגן זה כבר עניין סבוך למדי ולא תמיד אפשרי. כדי להבין מתי בדיוק אפשר לפנות דייר מוגן מהדירה שלנו, צריך להבין קודם כל מה זה אומר בכלל דייר מוגן, וממש עכשיו אנחנו רוצים להסביר ביתר פירוט את כלל המושגים האלה. שימו לב – אם אתם מגיעים למצב שבו אתם מעוניינים לפנות דייר מוגן מנכס ברשותכם או לפנות דייר באופן כללי, מומלץ בחום לפנות לסיוע של עורך דין מקצועי.

מהו דייר מוגן?

דייר מוגן הוא שוכר ייחודי שלו זכויות נפרדות ושונות מאלו של שוכרים רגילים, הנובעות מחוק הגנת הדייר משנת 1972 המספקות מענה סוציאלי למחוסרי יכולת עם דיור קבוע וזול. דייר מוגן מקבל את מעמדו בכפוף להסכמת בעלי הדירה בשכירויות שהחלו לאחר 20.8.1968, וזאת בתנאי ששילם דמי מפתח (סכום כסף חד פעמי) בעת הכניסה לדירה העומד על שליש לערך מערכה של הדירה בשוק החופשי. את המעמד של דייר מוגן אפשר לקבל גם בירושה, כאשר דייר מוגן הולך לעולמו ואשתו או ילדיו שהתגוררו עמו במהלך השנים מקבלים בעצם זכות המשך. כאן תוכלו לקרוא בהרחבה על המושג דייר מוגן, ועכשיו ננסה להבין בדיוק מהן הזכויות המיוחדות של דיירים מוגנים.

מהן הזכויות של דיירים מוגנים?

ככל חשוב להבין שדיירים מוגנים מקבלים לא מעט זכויות שאינן זכויות קנייניות כמו:

 • היתר לשימוש בדירה למגורים או למטרות עסקיות, כשהבעלים שלה מנוע מלמכור אותה תמורה השווי שלה בשוק החופשי או להשכיר אותה בסכום אחר.
 • תשלום דמי שכירות בסיסיים בלבד העומדים על כמה מאות שקלים עם עלייה נמוכה בלבד לאורך השנים.
 • הגנה מפני פינוי. משמע שהדייר עשוי להתגורר בדירה למשך כל חייו.
 • הורשת הסטטוס של דייר מוגן לקרובי המשפחה במידה והם דיירים שהתגוררו עם אותו אדם בנכס.

 

 

האם יש גם חובות לדיירים מוגנים?

בהחלט. בגלל הסטטוס ומערכת היחסים הייחודית בין שני הצדדים, ישנן מספר חובות והתניות החלות על דיירים מוגנים וכן על בעלי הדירה:

 • דייר מוגן שנטש את הדירה או הפסיק להתגורר בה לזמן מה (אפילו אם למטרת אשפוז לצורך העניין) מאבד את הזכות להמשיך לגור בה.
 • לדייר המוגן אין זכויות של בנייה או היתרי שיפוץ ללא אישור בעל הדירה.
 • הבעלים של הנכס אחראי לדאוג לתקינות, ניקיון ואחזקת המבנה לחלוטין.
 • הדיירים המוגנים משתתפים בעלויות ויש תיקונים מסוימים פנימיים שהם באחריותם המלאה.
 • הדיירים המוגנים מחויבים לעמוד בתנאי החוזה שנחתמו בתחילת השכירות לחלוטין לרבות תשלום מלא של דמי השכירות בסכום ובמועד שנקבעו.

מתי אפשר לפנות דייר מוגן מהנכס?

על אף הסטטוס המספק הגנה משמעותית, ישנם מצבים שבהם ניתן לפנות דיירים מוגנים כמו:

 • הפרת התחייבות של החוזה, למשל היעדר תשלום דמי שכירות, שימוש בלתי חוקי בנכס, השחתה מכוונת או גרימת נזק וכן הלאה.
 • הריסה ובנייה: במקרים של פרויקטים של התחדשות עירונית למשל, ניתן לפנות דייר מוגן, כל עוד בעל הדירה קיבל היתר להליך הבנייה ודאג לדיור חלופי.

לסיכום הדברים

התהליך הוא לא פשוט כלל ובית המשפט נוטה להעדיף את הזכויות של דיירים מוגנים על פני הזכויות של בעלי המקרקעין. על כן, לפני שניגשים להליך של פינוי דייר מוגן, שווה לברר לעומק איפה הדברים עובדים ומומלץ לשקול בחום ליווי מקצועי של עורך דין העוסק בתחום.