איך בוחרים עורך דין בתחום התחדשות עירונית?

התחדשות עירונית היא נושא מורכב וכך בהחלט גם פרויקטי פינוי בינוי. מה זה אומר, מבחינת בחירת עורך דין שייצג אתכם בפרויקט כזה?

בעל המקצוע שיעמוד לצידכם

פרויקטי פינוי בינוי הם כיום דבר סטנדרטי למדי אשר מתבצע במקומות רבים בארץ. זה גם לא חדש – ייתכן שאתם מכירים אנשים שכבר עשו זאת או שנמצאים בתהליך מסוג זה. אל תתנו לתחושת השגרה להטעות אתכם – בהחלט כדאי וחשוב לקבל שירותי ייצוג משפטי בנושא זה. זאת, מאחר שבפועל, הוא נושא מורכב למדי. יש בו היבטים רבים שאינכם מכירים. עורך דין מנוסה, מביא איתו לשולחן גם ידע וגם ניסיון בנושאים אלה, אשר עשויים להשתלם לכם מאוד. הם גם עשויים לחסוך מכם שגיאות יקרות, סיבוכים מעכבים ועוד. כדאי לפנות לעו"ד כזה, עוד לפני ההתקשרות עם יזם.

נקודות המפתח לבחירה

לפני הכל, מומלץ לשים לב לטיפים ולנקודות הבאות:

 • לא להסתפק בעורך דין שהיזם מביא איתו!
 • להסכים מראש בין בעלי הדירות – לגבי אופן בחירת עורך הדין, שאותו תבצע בפועל כנראה נציגות בעלי הדירות.
 • שכר טרחהבפרויקטי פינוי בינוי ישנו מצב מיוחד, שבו היזם הוא זה שמשלם עבור עורך הדין שלכם! זאת, באחוז מסוים מהשווי של הדירות שבעלי הדירות אמורים לקבל בעסקה עם היזם. על גובה התשלום מסכם עורך הדין עם בעלי הדירות בלבד – אסור לו לסכם עם היזם. אם עדיין לא בחרתם יזם, עשויים לסכם עם עורך הדין שהוא יעבוד בחינם עד לבחירת יזם. כמובן, גובה התשלום לעורך הדין הופך להיות חלק מהתמונה הכספית הכללית של הפרויקט והוא אחד מהדברים שמשפיעים על הרווח ליזם. לכן חשוב לקחת זאת בחשבון ולא להגזים עם השכר לעורך הדין.
 • מיקום – המיקום משמעותי עבור פגישות עם עורך הדין אך גם עבור ניסיון של עורך הדין בעבודה מול אותה רשות מקומית.
 • המלצות – לבדוק ככל הניתן, המלצות על עורך הדין. המלצות מבעלי דירות שעבדו איתו ואתם מכירים, תהיינה הטובות ביותר.

 

 

עוד היבטים חשובים

ההיבטים הבאים, חשובים תמיד בבחירת עורך דין:

 • רקע מקצועי – עורך דין שמתמחה ומנוסה בתחום זה.
 • התרשמות ישירה – לראות שמדובר באדם זמין שמגיב בזריזות ובמקצועיות.
 • מוניטין – רצוי שזה יהיה משרד עריכת דין שכבר צבר מוניטין רב בתחום זה.
 • חיפוש מידע – ניתן ומומלץ, לחפש מעט באופן חופשי לגבי עורכי דין שאתם שוקלים לעבוד איתם.
 • גודל המשרד ומי יטפל בכם אישית – יש הבדלים שונים, בין משרדי עריכת דין קטנים לגדולים ולעומת עורכי דין שעובדים לבד. שימו לב למשל, מי יעבוד מולכם בפועל? האם זה אותו עורך דין מהמשרד, שאיתו נפגשתם או דיברתם לראשונה?
 • כימיה אישית – עוד היבט סובייקטיבי, אך עדיין חשוב.

מורן גור – משרד עורכי דין מוביל בתחום זה

מורן גור הוא מהמשרדים המובילים והמנוסים בישראל בתחום התכנון והבניה, בדגש על מומחיות בהתחדשות עירונית. המשרד מציע מעטפת שלמה של שירותים בהקשר זה, עם מענה לאורך כל שלבי ההתקשרות מול יזם והפרויקט. משרד מורן גור ייצג עד כה מעל ל-500 בניינים, כולל עשרות פרויקטי התחדשות עירונית שבנייתם הושלמה. כיום, הוא מלווה פרויקטים בהיקפים שונים, עד מגה פרויקטים עם אלפי בעלי דירות. כמו כן, בהיסטוריה העשירה של המשרד ישנם תקדימים רבים בתחום הנדל"ן בכלל וגם ההתחדשות העירונית. זאת, לאור הצורך במענה יצירתי בתחום דינמי זה. המשרד כולל 15 עורכי דין.

לסיכום

ללא ספק, יש דברים רבים לקחת בחשבון בבחירת עורך דין לנושא זה. אך זו השקעה כדאית וחשובה!