5 טיפים לכתיבת הספד מרגש

הרגע הקשה ביותר בחייו של כל אדם נוגע לאמירת הספד בעבור אדם אשר הלך לעולמו. רבים מתקשים לגבש את המילים הנכונות, ולכן אנו מציגים בפניכם חמישה טיפים מנצחים לצורך כתיבת הספד מרגש ונוגע ללב.

כתיבת הספד: רגע מורכב וקשה במיוחד

אין ספק כי הרגע הקשה ביותר בחיים הוא כאשר אנו נאלצים להיפרד מאדם קרוב. תהליך הקבורה הוא תהליך מורכב מאוד, אשר דורש לא מעט פעולות בכדי להוביל בסופו של דבר לטקס הקבורה של הנפטר, בהקדם וע"פ כללי היהדות. חשוב לזכור כי ניתן למצוא מגוון חברות למצבות בתל אביב ברחבי הרשת אשר מציעות מגוון רחב של מצבות בעיצוב אישי, כולל אלמנטים מיוחדים בעבור המנוח, באופן מהיר ויעיל. לאחר שהחלטתם על המצבה, הגיע הרגע לשבת ולכתוב את ההספד. מדובר בתהליך כתיבה אשר מאגד לא מעט רגשות, וכאשר אנו נמצאים בעיצומה של סערת רגשות קשה מאוד עד בלתי אפשרי להתחיל ולכתוב את ההספד. ההספד נאמר  לפני רגע הקבורה, ולכן מדובר במעמד עוצמתי מאוד אשר גורם לבלבול ולסערת רגשות אדירה הן בעבור מי אשר נושא את ההספד והן בעבור הנוכחים. אבלים רבים מתקשים מאוד לכתוב את ההספד, וזאת בשל הלחץ הכרוך במעמד. להלן חמישה טיפים לכתיבה של הספד מרגש, ונוגע ללב:

תכנון

כאשר כותבים הספד, חשוב לתכנן מראש. לרוב, הספד נמשך בין 7-15 דק' בלבד, ולכן חשוב להיות ממוקדים ולתכנן היטב את מה שאתם רוצים לומר, במעמד הקשה והמרגש הזה. לכן, חשוב מאוד לציין את הרגעים החשובים של המנוח, באופן ממוקד ועם שימת דגש על רגעים מיוחדים אותם נצרתם בזכותו.

5 טיפים- לכתיבת הספד מרגש

טיוטה

השלב הראשון בכתיבת הספד מתחיל בטיוטה. מדובר בשלב ראשוני, ולכן אין צורך לבדוק האם כתבתם את ההספד בצורה מסודרת. הרעיון הוא "לשפוך" את המילים שאתם רוצים להגיד, וזאת מבלי לשים לב האם יש סדר כרונולוגי בכתיבת המילים. באמצעות הטיוטה הראשונית תוכלו לגבש את הרעיון הכללי, ומשם לזרום.

כתיבה בנקודות

בעת תהליך הכתיבה מומלץ לכתוב בנקודות את האלמנטים שהכי מאפיינים את המנוח. הנקודות יעזרו לכם להרחיב מעבר, ובעצם ליצור סוג של תמונת מראה בעבור הנוכחים אודות הנפטר. כאשר אתם כותבים נקודות מומלץ להתייחס לתכונות האופי, ולאלמנטים אשר בלטו במנוח. בכך, תוכלו לבנות את ההספד בהתאם לתכונות האופי ולנקודות אותן רשמתם, בכדי לפתח את הנקודות לכדי משפטים.

ציטוטים

ציטוטים מפורסמים מהווים דרך מצוינת להוסיף להספד, ולכן מומלץ להיכנס לאתרים אשר מציגים ציטוטים מפורסמים של הוגי דעות או מפורסמים. אפשר להתחיל את ההספד עם ציטוט אשר תואם את מורשתו של המנוח.

סיכום באמצעות שיר

את ההספד ניתן לסיים בקריאה של שיר או מזמור אשר היה אהוב על המנוח, לצורך העצמת אפקט הרגש.