למה למפעלים ולחברות מומלץ להשתמש באוטומציה?

אוטומציה היא מילת מפתח, ביוזמות רבות של התייעלות עסקית. אם אתם עדיין לא מיישמים זאת באופן נרחב, כדאי לכם לחשוב על כך. מדוע?

מה היא אוטומציה?

טכנולוגיה ואוטומציה, הולכות יד ביד מזה שנים רבות. כאשר גילו למשל שניתן לנצל אנרגיה של זרימת המים בנחלים, די מהר רתמו זאת לטובת סיבוב "גלגל מים", אשר סובב (למשל) אבני רחיים לטחינת קמח. עקרונית, זו היא אוטומציה. בהמשך, הטכנולוגיה כמובן התפתחה, השתכללה והתרחבה. יחד איתה, התרחבו גם האופנים שבהם אנשים ועסקים מנצלים אותה. זאת, כולל בכל הנוגע לאוטומציה. פעמים רבות, זה מתחיל מאתגר עסקי שמחפשים עבורו פתרון. לעתים, פתרון זה מושג באמצעות פיתוח מערכות אוטומציה, בהתאם לדרישותיכם. חשוב להבין, שאוטומציה דורשת מומחיות מסוימת, שלעסקים לא תמיד יש. אם נמשיך את הדוגמה מהנחל – זה שיש לכם נחל עם מים וגם אבני רחיים, לא מספיק! הרעיון שהמים יפעילו את סיבוב האבנים זה דבר אחד, אבל לממש זאת בפועל, כבר דורש תכנון ויצירת מכונה בעצם, אשר תממש את רעיון האוטומציה הזה. מאחר שטכנולוגיה וגם אוטומציה הם כיום דבר נפוץ מאוד, יש מי שמתמחים ספציפית בכך.

 

 

סוגי האוטומציה שזמינים עבורכם

  • אוטומציה תהליכית – ביצוע פעולות שונות בתהליכים טכנולוגיים, באופן אוטומטי. לעתים, תהליכים טכנולוגיים בעסקים כוללים חלקים שדורשים הפעלה ידנית. עם השנים, חלקם הוחלפו בהפעלה אוטומטית.
  • מכונות הרכבה – מכונות להרכבת מוצרים שונים, באופן אוטומטי. דוגמה ידועה לסוג אוטומציה זה, רואים בעולם הרכב, היכן שרכבים מורכבים במידה רבה באופן אוטומטי. אלה פסי ייצור, אשר צריכים להרכיב חלקים רבים במיוחד ובדיוק ואמינות גבוהים מאוד.
  • מתקני בדיקה – מתקנים מיוחדים, אשר נועדו לבצע בדיקות למוצרים מסוגים שונים. הבדיקות מבוצעות באופן אוטומטי, לאורך זמן.
  • אוטומציה בתוכנה – אוטומציה עשויה להתבטא בפעולה פיזית, אך היא עשויה גם להיות ממוחשבת בלבד. למשל מנגנון "עגלת קניות" באתר מסחר אלקטרוני. המנגנון מאפשר לגולשים להוסיף פריטים ל"עגלה" ולשלם והכל באופן אוטומטי.
  • החלפת כוח אדם – מכונות הרכבה וציוד אוטומציה מסוגים נוספים, מחליפים פעמים רבות עובדים אנושיים בעסקים.

עוד תובנות שכדאי לקחת בחשבון

האם כדאי לכם ליישם אוטומציה? לפני שתחליטו, תוכלו לעבור על התובנות הבאות:

  • חסכון במשאבים – אחת התועלות הבולטות של אוטומציה, היא בפוטנציאל שלה לחסוך לעסקים משאבים רבים. משאבים אלה, עשויים להיות כוח אדם (כפי שהזכרנו קודם) אך גם משאבי זמן וכמובן משאבים כספיים ניכרים. פינוי המשאבים, מאפשר להסתייע בהם כעת עבור מטרות אחרות. כך שיש כאן מעין תועלת כפולה ומקבילה.
  • אילוצים טכניים – לעתים, יש עבודות שבני אדם לא יכולים לעשות או שמסוכן שעובדים אנושיים יעשו אותן. במקרים כאלה, מערכות אוטומטיות עשויות להיות פתרון מצוין.
  • דיוק והתמדה – מערכות אוטומציה שמתוכננות היטב, מסוגלות להפיק תוצאות מדויקות מאוד, שוב ושוב. היכן שעובד אנושי עשוי להתעייף או לטעות, המנגנון האוטומטי יתפקד באופן תקין, כל הזמן. חשוב להדגיש – הדבר תלוי בתכנון המכונות האיכותי ובתחזוקתן הנאותה.
  • מערכות בשלות – עולם האוטומציה הוא כיום עולם בשל מאוד. הוא מהווה למעשה שילוב של עולמות האלקטרוניקה, המחשוב וכמובן הרובוטיקה, אשר שלושתם נמצאים במצב מתקדם מאוד.
  • פתרונות משתלמים – הפתרונות לנושא זה, החל מהתכנון ועד ייצור המנגנונים האוטומטיים, הם פתרונות שזמינים מבחינת עלותם לכל עסק. אין צורך בתקציבים גדולים במיוחד בכדי ליישם אוטומציה. אפילו רובוטים זמינים כיום, בעלויות זולות מתמיד.

לסיכום

כדאי ומשתלם, ליישם אוטומציה באופן רחב וחכם. כמובן, אם אתם בוחרים לעשות זאת או להרחיב פעילות כזו, חיוני שתעבדו עם מקצוענים בתחום. ארק אוטומציה היא שם אחד בתחום זה, שבוודאי כדאי לכם להכיר.