למה צמחונות וטבעונות יועילו לבריאות שלנו?

אם חשבתם שטבעונות היא טרנד אופנתי שמאפשר להסתכל מטה על אלה שעדיין צורכים מוצרים מן החי, חשוב שתדעו כי לא מדובר באופנה חולפת כמו קעקועים או סקיני ג'ינס – אלא שמדובר בדרך חיים שמטרתה לשפר את תפקודי הגוף ולהאריך חיים. מלבד הפן האידאולוגי, יש לציין כי לטבעונות ולצמחונות יש קשר ישיר לבריאותנו, ועל כן נדון במאמר שלפניכם.

אורח חיים טבעוני

על פי פרסומים של ארגון הדיאטנים העולמי משנת 2009  – התגלה כי ניהול אורח חיים טבעוני או צמחוני יכול למנוע מחלות, בעוד שדיאטה מתוכננת נכון תספק את כול המרכיבים הדרושים לגוף. בכך אנו מוצאים מגוון מתכונים טבעונים עם תחליפים לבשר, בזמן שבשנת 2020 כול סופרמרקט – גדול עד קטן – מספק מדף אחד לפחות, המכיל מוצרים טבעוניים. אם לא די בכך, כמעט בכל מסעדה ניתן למצוא מנות טבעוניות וחלופות איכותיות למנות בשריות שונות.

ההיסטוריה של הצמחונות והטבעונות

חשוב להבין שכול נושא הצמחונות והטבעונות החל לצבור תאוצה לפני 30 שנים לערך. שנים בהן יותר אנשים החלו לשמור על אורח חיים בריא, תוך שהם מבינים כי אפשר לחיות (ולחיות טוב) ללא צריכת מוצרים מן החי. כיום, חלק מהצמחוניים או הטבעונים מעדיפים דרך חיים כזאת בשל הדאגה לבעלי חיים ולסביבה, וחלקם מעוניינים לנהל אורח חיים בריא יותר.

כיום, ארגון הדיאטנים האמריקאי וגם תזונאים דיאטנים ורופאים מאמינים כי יש קשר בין תחלואה לבין צריכת מוצרים מן החי, בעוד שטרנד הטבעונות החל לצבור תאוצה גם בשל סיבה זאת. בסקר רשמי שערך משרד הבריאות בשנים 1999–2001. נמצא כי 8.5 אחוז מהאוכלוסייה הישראלית בגילים 25 עד 64 – הגדירו עצמם צמחוניים/ טבעוניים. בשנת 2018 עלו המספרים, וכיום 40 אחוזים מהישראלים מצהירים כי הפחיתו משמעותית צריכה של מזון מן החי – הן מטעמי בריאות והן מטעמים אידאולוגיים.

ההיסטוריה של הצמחונות והטבעונות

אז מדוע צמחונות וטבעונות מועילים לבריאות?

אוקיי, נתחיל בווידוי: זה נכון שוויטמינים כמו ברזל, ויטמין B , אבץ ומגנזיום מגיעים אל הגוף בצריכת מוצרים מן החי כגון: ביצים, בשר, דגים, מאכלי ים וכדומה. עם זאת, תזונה צמחונית או טבעונית שתכיל את כל המרכיבים הדרושים לגוף כמו סיבים תזונתיים, אבץ, סידן, נוגדי חמצון, ויטמין E,  אשלגן ומגנזיום – תאפשר השלמה של כל מה שהגוף זקוק לו, ואף תמנע אלרגיות שעלולות להתרחש בשל מוצרי חלב. תזונה כזאת, תעצור היווצרות שומנים שקורית בשל צריכת בשר שאינו רזה, ותוריד כולסטרול גבוה שיעלה בשל צריכה מרובה מידי של ביצים.

ממה צריך להיות מורכב תפריט טבעוני – צמחוני?

חשוב לדעת כי לפני שאתם בונים לעצמכם תפריט כזה, יש לגשת לבדיקות דם בקופת החולים ולהתייעץ עם רופא המשפחה, ועם דיאטנית של קופת החולים. זאת כדי להבין מה חסר לכם בגוף וכיצד אפשר להשלים את החוסרים. תזונה צמחונית או טבעונית תהיה מבוססת על פירות וירקות, קטניות ואגוזים, דגנים ועשבי תיבול. כול אלה יספקו מגנזיום, אשלגן, אבץ, וויטמינים ונוגדי חמצון טבעיים. מלבד זאת, רצוי לבצע התאמה של תוספי תזונה המכילים חומרים פעילים שיחזקו את הגוף ואת המערכת החיסונית.

יתרונות בריאותיים של תזונה צמחונית / טבעונית

  • מי שיצרוך סיבים תזונתיים, מגנזיום, אשלגן, וויטמינים מפירות וירקות – יוריד את אחוזי השומן מגופו (במידה ולא יצרוך בשר ביצים ומוצרים אחרים מן החי).
  • צמחונים וטבעונים התגלו כבעלי ממד השמנה נמוך יותר ממי שצורך מוצרים מן החי.
  • סגנון חיים טבעוני נחשב מעולה עבור מי שסובל מסוכרת מסוג 2 בעוד שבשר אדום ומעובד עלול להיות גורם סיכון משמעותי לחולי סוכרת.
  • לטבעוניים יש סיכוי נמוך יותר לחלות במחלות לב ואורך חייהם נחשב ממושך יותר.
  • תזונה צמחונית מכילה המון סיבים תזונתיים ומספקת נוגדי חמצון ומרכיבים בריאים בשם פיטוכימיקלים אותם ניתן למצוא בירקות, בפולי סויה, בדגנים מלאים, קטניות ואגוזים.

לסיכום, נציין כי רבים מאמינים במשפט "מזונותיך תרופותיך", ולא בכדי. תזונה צמחונית תוריד את רמת הכולסטרול בגוף, תספק נוגדי חמצון ותפחית שומנים. לכן בחירת תפריט מתאים וצריכה של מרכיבים חיוניים – תוביל לאורח חיים טוב יותר עבורכם, ועבור הסביבה.