חוסכים לכל מטרה: איך פותחים קרן השתלמות לעצמאיים

אם אתם עצמאיים, סביר שאתם מתמודדים עם לא מעט אתגרים, הרלוונטיים אך ורק לעצמאיים בישראל. לעיתים, זה קהל הלקוחות שעשוי להערים קשיים, לעיתים אלו אותן תקופות "יבשות" שההכנסה בהם איננה מספקת ולעיתים אלה עניינים פרוצדורליים שלא תמיד יש כוח וגם מוטיבציה לעסוק בהם. יחד עם זאת, ישנו יתרון בלהיות עצמאי וזה קשור בהטבות המס. קרן השתלמות לעצמאיים היא אחת הדרכים היותר יעילות כיום לחסוך כסף, ו"על הדרך" גם ליהנות מהוצאה שהיא מוכרת לצרכי מס. תוהים איך פותחים קרן השתלמות? על כך ועוד, במאמר שלפניכם.

 

מהי קרן השתלמות לעצמאיים


בעוד שקרן פנסיה או ביטוח מנהלים הם מוצרים פנסיוניים המשמשים כחיסכון לטווח הארוך, לגיל הפנסיה (לצד היתרונות הנוספים, הנלווים להם), קרן השתלמות היא אפיק חיסכון לטווח הקצר יותר, הפטור ממס על הרווחים שנצטברו בו לאורך השנים. החיסכון הזה מאפשר לכם, כעצמאיים, לחסוך כסף לתקופה מסוימת, וליהנות ממנו אחרי 6 שנים או יותר. ניתן לבחור באחד מתוך מספר מסלולים השקעה שונים עם תנאים שונים, כאלה שמציעים סיכון גבוה או כאלה שהם סולידיים יותר. אפשר להפקיד מדי חודש סכום מסוים, או להפקיד בסוף השנה סכום אחד, כל זאת בהתאמה מלאה להכנסה. נכון ל-2023, יכול עצמאי להפקיד לקרן ההשתלמות עד 4.5 אחוזים מהכנסתו החייבת, כדי שאותה הפקדה תוכר כהוצאה מוכרת. הסכום המינימלי ממנו יכולים עצמאיים ליהנות מהטבה כזו הוא 12,775 ₪ בשנה והמקסימאלי הוא 19,920 ₪ בשנה.

 

איך בוחרים קרן השתלמות


מבחר קרנות ההשתלמות המוצע כיום עשוי לבלבל ולהקשות על הבחירה. יחד עם זאת, ישנן כמה נקודות חשובות שיש לבחון כדי לוודא שאכן בוחרים נכון. למשל, הביצועים של אותה הקרן לאורך זמן (בדגש על לאורך זמן, שכן לעיתים השוק חזק יותר, לעיתים חלש, ישנם משברים לפעמים בשוק ועוד). דמי הניהול הם כלי השוואתי חשוב נוסף שגם אותו יש לקחת בחשבון שכן הוא יכול להשפיע על הסכום הסופי שיוותר בקרן עצמה ורמת הסיכון היא נקודה נוספת שכדאי לבדוק כשמשווים בין קרנות שונות. גם התשואה של אותה הקרן היא פרמטר חשוב וכך גם השירות שאותו אתם מקבלים מהחברה שחייב להיות אדיב ומקצועי.

איך מפקידים את הכסף


לאחר שנבחרה קרן ההשתלמות המתאימה, יש להעביר אליה באופן יזום מדי חודש או אחת לשנה את הסכום המדובר באמצעות העברה בנקאית. יש לשים לב לתקרה כדי לוודא שאכן נהנים מהטבת המס. אפשרות אחרת, היא לבצע זאת באמצעות הוראת קבע וכך לא צריך לדאוג לדבר. ההפקדות תיעשינה באופן אוטומטי מדי חודש.

מתי אפשר למשוך את הכסף


ניתן למשוך את כל הכסף מקרן ההשתלמות לאחר שש שנים כסכום חד פעמי ומבלי לשלם מס (בהתאם לתקרה כמובן). ניתן למשוך חלק מהסכום ולהשאיר את היתרה בקרן כדי להמשיך וליהנות מרווחים. אפשרות שלישית היא לא למשוך את הכסף בכלל לאחר שש שנים ולהשאיר אותו בקרן כדי שיצבור רווחים יפים. הדבר, בכל מקרה, נתון לשיקול דעתו של העצמאי עצמו.


לסיכום,


לרשות העצמאיים עומד אפיק חסכון בעל יתרונות רבים, הלא היא קרן השתלמות. אפיק חיסכון זה מציע יתרון משמעותי, בהשוואה לאפיקים אחרים, בתצורת פטור ממס על הרווחים שהצטברו לאורך השנים ואפשרות לפדות את הכסף לאחר תקופה קצרה יחסית, שש שנים. מכיוון שיש מספר גדול מאד של קרנות כאלו ותנאים שונים לכל אחת, חשוב מאד לפנות אל המומחים ולבדוק לעומק את האפשרויות המוצעות לעצמאי. אם אתם עצמאיים ואתם רוצים ליהנות גם כן מקרן השתלמות, השוו, בדקו והתחילו לחסוך. בהצלחה!