הנחת תפילין: כך עושים זאת שלב אחר שלב

אחת מהמצוות החשובות ביותר ביהדות היא המצווה של הנחת תפילין בעבור גברים מעל גיל 13. במסגרת המצוות מצווים הגברים להניח תפילין בכל יום, למעט ימים מיוחדים כמו יום השבת כמו גם יום חג. על פי המסורת נהוג להניח בשעות היום ולא בלילה, כאשר ישנו סדר מוקפד שנועד להבטיח כי קיום המצווה מתבצעת בהתאם לכללי ההלכה. על מנת לסייע לכם,  הרכבנו מדריך למימוש המצווה – שלב אחר שלב, כל זאת מתוך מטרה לאפשר לכם להיות בטוחים כי אתם מבצעים את הנחת התפילין בצורה נכונה.

מועד הנחת תפילין

על פי המצווה היהודית נהוג להניח את התפילין בשעות הבוקר בלבד ועד השקיעה. סדר הנחת תפילין הוא חשוב מאחר ומדובר בפרוטוקול שנועד למנוע מצב של זלזול במעמד, ועל כן הנחת התפילין לרוב מתרחשת בשעות הבוקר המוקדמות ולפני תחילת היום.

מיקום התפילין

את התפילין ממקמים על היד החלשה יותר. אם אתם למשל כותבים ביד ימין, הניחו את התפילין על היד החלשה יותר שהיא יד שמאל ולהפך. אם אתם שולטים בכתיבה בשתי הידיים, העדפה היא להניח את התפילין על יד שמאל וכן להקפיד כי לא תהיה שום חציצה בין התפילין לבין היד ועל כן את התהליך נדרש לבצע תוך שימת דגש על הידוק של התפילין על היד, עם הפנים כלפי מערב.

 

 

בית התפילה

בית התפילה צריך להיות מכוון לאזור הלב, כאשר את התפילין מניחים על הזרוע העליונה. שימו לב כי הסוף של בית התפילה מוטה וכן ממוקם במרחק של שתי אצבעות מתחילה של פרק הזרוע. התהליך אמור לקחת מספר דקות בודדות. את הנחת התפילין נדרש לבצע בשעות הבוקר המוקדמות כך שלא תפספסו את המועד, וזאת לפני שקיעת החמה.

אמירת תפילה

מהדקים היטב את התפילין ואומרים את התפילה "בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ עַל מִצְוַת תְּפִלִּין" ולאחר מכן מהדקים את התפילין על הראש ואומרים "בָּרוּךְ שֵׁם כְּבוֹד מַלְכוּתוֹ לְעוֹלָם וָעֶד" כאשר בחלק מהעדות נהוג לומר וּמֵחָכְמָתְךָ אֵל עֶלְיוֹן תַּאֲצִיל עָלַי, וּמִבִּינָתְךָ תְּבִינֵנִי. וּבְחַסְדְּךָ תַּגְדִּיל עָלַי, וּבִגְבוּרָתְךָ תַּצְמִית אוֹיְבַי וְקָמַי. וְשֶׁמֶן הַטּוֹב תָּרִיק עַל שִׁבְעָה קְנֵי הַמְּנוֹרָה, לְהַשְׁפִּיעַ טוּבְךָ לִבְרִיּוֹתֶיךָ. פּוֹתֵחַ אֶת יָדֶךָ וּמַשְׂבִּיעַ לְכָל חַי רָצוֹן" . בשלב הבא כרכו את הרצועה סביב היד של האמה ואמרו "וְאֵרַשְׂתִּיךְ לִי לְעוֹלָם וְאֵרַשְׂתִּיךְ לִי בְּצֶדֶק וּבְמִשְׁפָּט וּבְחֶסֶד וּבְרַחֲמִים.  וְאֵרַשְׂתִּיךְ לִי בֶּאֱמוּנָה וְיָדַעַתְּ אֶת יְהוָה"

הקפדה על תנאי ההלכה

מאחר ומדובר במצווה שכל גבר מעל גיל 13 מצווה לבצע, חשוב מאוד להבין לעומק את סדר הנחת התפילין ואת המועדים – נהוג להניח את התפילין בזמן תפילת שחרית ולעולם לא כאשר החושך יורד. אם אתם מתקשים לבצע את התהליך על פי ההלכה רצוי להסתכל על סרטונים ברשת שמציגים צעד אחד צעד כיצד לבצע את טקס הנחת התפילין בצורה נכונה, כל זאת מתוך מטרה להגשים ולממש את כללי ההלכה הקפדניים.

לסיכום

הנחת תפילין היא מצווה יהודית עתיקת יומין. מזה אלפי שנים שיהודים בכל רחבי העולם כמו גם כאן בישראל מניחים את התפילין בצורה נכונה ועל פי כללי ההלכה המחמירים. צריך לזכור כי ישנם גם ניסוחים שונים לאמירת התפילה בהתאם לעדה, ועל כן אם אתם מתלבטים אפשר ואף רצוי להתייעץ עם רב בשביל לוודא כי אתם מבצעים את המצווה הזו בצורה הלכתית.