כל מה שחשוב לדעת על הפרעת OCD בזוגיות

OCD הוא מושג שרבים משתמשים בו כאשר הם רוצים לתאר מצב של אובססיה וכפייתיות לגבי חפצים, אנשים, סדר יום וכו', זאת על מנת 'לגרש' דאגות או חרדות שגורמות לרבים סבל. פירושה של המחלה הוא: טרדנות כפייתית או הפרעה טורדנית כפייתית, ובאנגלית: Obsessive Compulsive Disorder , משמע – קיום מהלך החיים באובססיה מתמדת, עם טקסים קבועים שנודעו להפיג דאגות.

OCD על קצה המזלג

מי שלוקה בהפרעה מנסה לבטח עצמו מאסונות או תאונות (שלא תמיד סביר שיתרחשו) בעוד שהיעדר ביצוע אותם הטקסים והפעולות האובססיביות: יכולות 'להכניס' את מי שלוקה בהפרעה, למועקות נפשיות קשות, חרדה ודיכאון. קיומו של OCD, עלול להפריע גם לניהול מערכות יחסים משפחתיות חבריות או רומנטיות, בעוד שרבים בוחרים לנסות לטפל בהפרעה על ידי טיפול ב OCD בזוגיות. אבל כיצד מטפלים בהפרעה של אחד מבני הזוג? הנה כמה הפעולות הראשוניות בהן נוקטים המטפלים:

כאשר מטפלים ב OCD מתבקשים לטפל בהפרעה כפייתית בזוגיות, הם מתחילים לבצע אבחון של המטופל תוך הקשבה והבנה של הקשיים שמלווים את בני הזוג בהקשר הכפייתי. בכך מתחיל אבחון שמטרתו להבין את מקור החששות שמובילים להתנהגות כפייתית, את הסיבה לדאגות הכרוניות, והמשמעות שמקבלות האובססיות שמלוות את מערכת היחסים. הרצון של המטפל הוא להבין את הטריגרים שמלווים את המטופלים ואת העומק של הדאגות בחיפוש אחר אישורים וסימנים שאמורים "להשקיט את החרדות".

OCD בזוגיות

חשוב לדעת כי השקטת הדאגות על ידי פעולות כמו: מעקב אחרי בני זוג, יצירת קשר באופן אובססיבי לאורך מהלך היום, מחשבות ופחד מנטישה, בדיקות חוזרות ונשנות של צעדי בן או בת הזוג  ועוד – לא באמת ימנעו נטישה או בעיות בזוגיות. אלא שהן יחמירו את המצב ולא יספקו פתרון יעיל. לכן חשוב תמיד להיעזר באיש או אשת מקצוע המומחים ב OCD.

טיפול בהפרעה כפייתית במערכת יחסים

טיפול בהפרעה כפייתית נעשה בתחילה על ידי שיחות וניסיון להבין מה מדאיג את בן או בת הזוג. הטיפול משולב לעיתים עם תרופות נוגדות דיכאון וחרדה, ואף טיפול בפסיכו תרפיה שמטרתו לאפשר לאדם החרד התמודדות עם הפחדים והחרדות.

הטיפול פועל באמצעות שיטות כמו זיהוי מודים שפועלים בתוכו, זיהוי טריגרים, הבנה מהיכן המודים השונים נובעים ומדוע אנו פונים אליהם (כמו מוד ילדי שמשפיע על תגובות המטופל). הטיפול נעשה תוך שימוש במפות מודים אותן מכינים ומשרטטים באמצעות המטפל, והכרות עם מה שבאמת מפעיל את האובססיביות או את החרדה, תוך שימוש בטבלאות שמודדות רמות חרדה, ורישום מסודר של הטריגר, הרגש, המחשבה והתגובה.

באמצעות תרגול זוגי ומתן כלים להתמודדות – יכולים רבים לשפר את אורך חייהם ולדעת לנהל את ההתמודדויות עם החרדות והפחדים בצורה תקינה ויעילה יותר. בכך אפשר להנות ממערכות יחסים מטיבות, בריאות וארוכות טווח.