לא למזרחים בלבד: כך אשכנזים יכולים לקבל דרכון פורטוגלי

רבים חולמים לקבל אזרחות אירופאית, אם כי הם חולמים על הקמת עסק בחו"ל, מבקשים ליהנות מלימודי תואר זולים, מבקשים לנצל שלל הטבות סוציאליות, רוצים לבקר בארה"ב מבלי להוציא ויזה וכדומה. ובכן בין אם הסיבה היא כזו או אחרת, טוב לדעת שכיום החלום אפשרי יותר מתמיד, ואין זה כלל משנה אם אתה מזרחי או אשכנזי, וזאת כי החוק הפורטוגלי טורף את הקלפים – מאפשר לצאצאי מגורשי ספרד להשיג דרכון, וכיוון שפורטוגל היא חלק מהאיחוד האירופאי, הרי שבו זמנית זוכים בדרכון אירופאי, כך שעד היום עשרות אלפי אנשים ניצלו זאת – הן מזרחיים והן אשכנזיים.

ללא הפליות

בעיקרון כל אחד יכול להגיש בקשה, אך הקושי הגדול הוא להעריך את אחוזי ההצלחה, כאשר תהיה זו טעות להניח מראש שכל יהודי ממוצא מזרח תיכוני זכאי ומנגד לאשכנזים אין כל סיכוי. מדוע? יש להבין שמדובר בהיסטוריה משפחתית שנעה עשרות שנים אחורה ועל כן מאוד ייתכן שחלק ממגורשי ספרד החליטו להגר לאמריקה ולצפון אירופה, משמע אין למהר להכריע, אלא נחוץ להניע את תהליך הבירור עם גורם מקצועי. מכאן שבשביל להניע את התהליך רק צריך לרצות בכך, להיות יהודיים ולהכיר משרד מקצועי שמתמחה בנושא ושמחזיק בניסיון מוכח.

חיסרון אשכנזי

לצד העובדה שהסיכויים של שני הצדדים שווים, יש להבין שאלמנט היסטורי עשוי לחבל בסיכויים. במה מדובר? ובכן בלא מעט מקומות ברחבי אירופה היהודים השמידו מסמכים יהודיים, וזאת בכדי להימנע מרדיפה אנטישמית. מכאן שמשימת ההוכחה במקרים אלו הרבה יותר מורכבת, אך אינה מראש אבודה, ופה חוקר שורשים עשוי לסייע.

לא למזרחים בלבד כך אשכנזים יכולים לקבל דרכון פורטוגלי

יעדי תשלום

האם אין מדובר בהוצאה יקרה שבתומה לא תגיעו לתוצאה הרצויה? ובכן רבים מהישראלים שמשוועים להחזיק בדרכון פורטוגלי נמנעים לבחון את הסיכויים, ולו כי הם אינם ששים לשלם אלפי שקלים רק בכדי לקבל תשובה שלילית, ועל כן נציין שהגישה המקצועית היא לדרוש תשלומים בהתאם לשלבי ההתקדמות, כך שאפילו חצי תשלום מראש לא נהוג לדרוש. מכאן שנהוג לשלם עבור בירור ראשוני שבוחן את הסיכויים, ורק אם הסיכויים גבוהים ממשיכים בתהליך.

התהליך ב2 שלבים

  1. מאתרים עורך דין שמתמחה בתחום ומציגים בפניו את סך הראיות שנוגעות לשושלת היוחסין, ולו כדי לבצע בדיקת זכאות. בשלב זה בוחנים האם לפנות אל חוקר שורשים שיעבה את ההוכחות שכבר קיימות, האם יש מספיק הוכחות וממשיכים הלאה, או שלחלופין לוקחים צעד אחורה ומוותרים.
  2. לאחר שנמצאו שלל ההוכחות הנחוצות, ולו באמצעות שיתוף פעולה של חוקר שורשים, פונים לקהילה היהודית שמצויה בעיר פורטו, וזאת בכדי שתאשר שאכן מדובר במועמד מתאים עבור קבלת דרכון פורטוגלי.

מנצלים הזדמנויות

לבסוף נציין שאין לוותר מראש, אלא תמיד שווה לבדוק. מה עוד? אם בן משפחה כבר עבר בהצלחה את התהליך, דעו שהוא עשה לכם טובה – קיצר עבורכם את הדרך באופן משמעותי.