למה כדאי לנצל את האור הטבעי בבית – ואיך לעשות את זה?

בתקופה של השנים האחרונות, נכנסות יותר ויותר לשימוש מערכות בית חכם שונות. אנחנו רואים אותן בדירות שעוברות שיפוץ, בדירות חדשות וגם בבתים פרטיים. אותן מערכות פותחות בפנינו הזדמנויות ואפשרויות רבות בתחומים שונים בתחום הדיור והבניה. במאמר הזה נבדוק מהן המשמעויות של מערכת אשר משלבת תריס חשמלי עם יכולת שליטה של בית חכם. אם אתם לפני שיפוץ, בניה או שאתם סתם מתעניינים – זה המאמר בשבילכם.

תריסים חשמליים

בואו נבין תחילה ממה הרכיב עצמו של התריס בנוי. יש לנו כאן את התריסים עצמם שמגיעים במבחר פרופילים. היותר מתקדמים יכולים ליצור העברת אור נעימה גם כאשר הם סגורים למחצה. התריסים הללו נכנסים אל תוך ארגז אשר מוצנע ברוב המקרים מעל לחלון. בבניה חדשה נוכל לשקע את כולו כבר ממש לתוך הקיר כך שהתוצאה תהיה לא פחות ממושלמת – זה יראה כמו תריס שנכנס ויוצא מהחלק העליון של החלון כאשר הקיר ישירות מעליו. את התריס מניעים באמצעות מנוע שלו יש משמעות על ביצועי המערכת הן מבחינת מהירות, דיוק או עמידות לאורך זמן. רכישה של מנוע לתריס חשמלי somfy תבטיח לכם ראש שקט מהמערכת לשנים כמו גם עמידה בסטנדרטים גבוהים של איכות. לבסוף, המערכת כולה נשלטת על ידי תוכנה שיושבת במחשב מרכזי או אפליקציה של הבית החכם. החיבור הזה בין תריס חשמלי לשליטה חכמה נותן לנו הרבה יתרונות.

אור טבעי

אור טבעי כולל בתוכו אורכי גל שלא קיימים בחלק מהתאורה המלאכותית. אור שמש טבעי חיוני ליצירת ויטמין D, ונוסף על כך, יש לאור טבעי השפעות על היכולות הקוגניטיביות שלנו. בבניני משרדים רבים התאורה מנסה ליצור חיקוי של אותו אור שמש, בגלל היתרונות הבריאותיים הרבים שלו. עם תריסים חכמים אנחנו יכולים לאפשר לאותו אור טבעי להיכנס בדיוק ברמה המדויקת בו הוא נצרך. אנחנו עושים זאת על ידי חיישנים המזהים מקומות חשוכים ויודעים מתי ואילו תריסים יש לפתוח בכדי להאיר את החלל המיועד. כאשר השמש חזקה מדי, אותה מערכת יודעת גם להגיף מעט את התריסים, בייחוד כאשר אין תנועה בחדר. כך אנחנו מקבלים תאורה שהיא כמה שיותר מאוזנת ולכן גם בריאה מאד.

תריסים חכמים ועיצוב פנים

היכולת לשלוט באופן אוטומטי וחכם בפתיחה וסגירה של התריסים, מאפשרת לאדריכלי פנים להגדיל את שטח החלונות עצמם. לא קיים חשש של שמש קופחת שתיכנס מכיוון שמישהו שכח להפיג את התריס. המערכת תדע להתמודד עם אותם חלונות מוגדלים ולהפוך אותם ממטרד ליתרון בהכנסת אור מאוזן ובריא. חלונות כאלו יוצרים חללים יותר אסתטיים מכיוון שהם יכולים לחבר בין הפנים לחוץ. החלל המתקבל הוא בעל איכויות של חלל הרבה יותר גדול ממה שהוא באמת או מה שהוא היה ללא אותם חלונו מוגדלים.

מערכות תריסים חכמים יכולים כמובן ליצור יקיצה עם אור טבעי וגם להפיג אותם בשעות הערב ללא מגע יד אדם. כל זאת יוצר הרבה ערך עיצובי ותפעולי לדייר.

 

לבסוף, מערכות בית חכם אמנם מהוות הוצאה שלא הייתה קיימת עד כה אבל הם טומנים בחובם גם חיסכון מסוג חדש. תריסים חכמים יכולים לעזור מאד בעת חימום או מיזוג הדירה או הבית על ידי סגירה ופתיחה חכמה. חיסכון כזה יכול להתבטא בהוצאות חשמל מופחתות דווקא בשיא צריכת האנרגיה. זהו חיסכון שיכול להגיע למאות שקלים בחודש ואלפים בשנה. לאורך תקופה ארוכה המערכות הללו מחזירות את ההשקעה הראשונית בהן ולכן הן הבחירה הקלה.