דיאטת בשר: יתרונות וחסרונות

מי שעוקב אחרי טרנדים של בריאות, מודע בוודאי לשינויים התכופים בהמלצות השונות ואפילו בסתירות בין אותן המלצות לאחרות. יש מי שבוחר דיאטות צמחוניות או טבעוניות, אחרים נמנעים משומנים בכדי להוריד משקל גוף. במאמר הזה נדון בסוג דיאטה שעל פניו נראה להרבה אנשים מוזר, אבל ככל שלומדים אותה, מגלים את ההיגיון התזונתי בה. לזה תוסיפו את העובדה שהמוני בני אדם חיים את חייהם לפי הדיאטה הזו והם מדווחים על שיפור באיכות החיים ואפילו במצב הבריאותי שלהם. בחירה של אורח חיים או דיאטה היא עניין אינדיבידואלי, נתון לשיקול דעתו של כל אחד ואחת. בגדול, דיאטת פליאו נסמכת על אכילת הרבה בשר. בואו נבין מה עומד מאחורי זה, מהם היתרונות ומהם המגבלות.

דיאטת פליאו – חוזרים לאדם הקדמון

ההיגיון הבסיסי בדיאטת הפליאו הוא לאכול מזון שיהיה קרוב ככל הניתן לזה שאכל האדם הקדמון, וליתר דיוק – הציידים לקטים. אלו היו חברות אנשים שנדדו ממקום למקום וניזונו מצייד וממזון צמחי שלא גדל בשדות ועובד. זו הייתה התקופה שלפני המעבר לחקלאות אשר בעיני ארכיאולוגים וחוקרים רבים מסמלת דווקא ירידה באיכות החיים ואפילו מחסור הנובע משנות בצורת והסתמכות על מגוון גידולים מאד צר. דיאטת הפליאו לא מציבה מגבלות על כמות המזון הנצרכת אלא רק על הרכיבים. ניתן לאכול בשר, חלב, ביצים, ירקות ופירות במצב לא מעובד. זה אומר הימנעות מסוכרים לבנים או מעובדים, הימנעות מקמח לבן, חומרים מייצבים מלאכותיים, בשר עם תוספי שומן מן החי וכו'. דיאטת הפליאו אם כן מאפשרת לנו לאכול מזון איכותי וטעים הכולל מגוון מוצרי בשר טריים ואיכותיים. בקרו באתר "מעדני גורמה" להתרשמות לגבי מה ניתן לצרוך במסגרת הדיאטה. באתר תמצאו מבחר בשרים טריים שרק הם לבדם יכולים לשכנע אתכם לעבור לפליאו. מעבר לכך יש עוד יתרונות רבים:

יתרונות הפליאו

את היתרונות הרבים של דיאטת הפליאו ניתן לסכם בשלושה תחומים שונים:

אכילת מזון לא מעובד

במזון מעובד המכיל חומרים משמרים, מייצבים, שומנים מלאכותיים ועוד רכיבים אחרים, יש בעיות רבות. מזון טבעי שאינו מעובד מכיל הרבה יותר סיבים טבעיים, ויטמינים ומינרלים. זוהי התזונה לה התפתח גופינו ומערכת העיכול שלו באופן טבעי על פני האבולוציה.

מעט פחמימות

צריכה מועטה של פחמימות ריקות היא דבר חיובי. היא מונעת עליה מהירה של רמת האינסולין. היא עוזרת לשמירה על משקל גוף בטווח הנורמטיבי. בנוסף, מיעוט פחמימות ובעיקר פחמימות ריקות, מגביר את תחושת השובע לאורך זמן. חשוב לדעת מה ההבדל בין פחמימות טובות לבין פחמימות רעות, ומדוע דווקא כדאי לצרוך פחמימות טובות בכמות סבירה ומספקת.

ירידה ברמת הסוכרים

פחות צריכה של פחמימות, משמעה ירידה בצריכה ובייצור של סוכרים. לירידה בסוכרים יש השפעה חיובית. צריכת הקלוריות בפליאו נסמכת על שומנים מהסוג 'הטוב', כלומר שומנים, ביניהם גם כאלו עם מעט כולסטרול 'רע'. את התזונה משלימים כמובן עם ירקות ופירות הקרובים ככל הניתן למצבם הראשוני, דבר המעשיר את הגוף במינרלים וויטמינים רבים ממקור אשר גם נספג מהר בגוף.

 

לסיכום, כמו בכל דיאטה או סוג תזונה, צריך לשים לב לתמונה הכוללת. דיאטת הפליאו יכולה להיות עשירה, אולי עשירה מידי בשומנים רוויים מן החי. גם צריכה מוגברת של חלבונים מן החי יכולה להיות בעייתית לפי חלק מהמחקרים. נקודה נוספת וחשובה לא פחות היא צריכת הסידן. דיאטת הפליאו מכתיבה למעשה ירידה בצריכה של מוצרי חלב ואיתה ירידה של צריכת הסידן. לא מדובר במגבלות האמורות לחלוטין למנוע דיאטת פליאו, רק צריך לשים לב ולהתייעץ עם איש מקצוע לפני ההתחלה בה ואולי לקחת אפילו תוספי מזון – הכל בהתאם לצורך.