מחלות חניכיים ודרכי הטיפול בהן: המדריך השלם למטופל

אודם בחניכיים מלווה בדימום, ריח רע מהפה, זיהומים, נסיגת חניכיים (משמע: החלק העליון מעל השן עולה מעלה וחושף את העצם) – כל הסימפטומים האלה וסימפטומים אחרים יכולים להעיד שקיימת בחלל הפה שלכם מחלת חניכיים.

מחלה כזאת נחשבת נפוצה במיוחד בקרב נשים וגברים בכל רחבי העולם והיא נראית בדרך כלל סביב השיניים המעוגנות בתוך הלסת באמצעות אמצעי חיבור שידועים גם בשם: חניכיים.

אנשים מבוגרים שעברו את גילאי ה 30 עלולים לגלות עם הזמן שהחניכיים שלהם הפכו מודלקות, מדממות או פגומות, כי הרקמות סביב השן הופכות רחוקות מהשן עצמה וחושפות את העצם, ויש גם מצבים קשים של רעלנים המופרשים לחניכיים וגורמים להרס החניכיים – מה שעלול להוביל לאבדן שיניים ושאר סיבוכים שאף אחד לא רוצה להסתבך בהם.

בין היתר, דימומים וכאב בעת צחצוח שיניים עלולים להתריע כי ישנה דלקת או מחלה שצריך לטפל בה כמה שיותר מהר, זאת כדי למנוע התדרדרות בריאות חלל הפה.

מה עושים כשיש בעיות בחניכיים?

במקרים של הופעת סימפטומים של מחלות חניכיים כמו: מדלקות, אודם ברקמות, כאבים או תחושות של קור עז כמו גם דימום או זיהומים – מומלץ לפנות למומחים. תוכלו לפנות לד"ר עירן פרונט המומחה בתחומו, וכיום הוא פריודונט מומחה למחלות חניכיים.

המרפאה של ד"ר פרונט מספקת שירותים כמו אבחון וטיפול בבעיות חניכיים החל מבעיות קלות עד לבעיות קשות. המרפאה של ד"ר פרונט מספקת טיפולי שיניים עם מומחיות בטיפול בבעיות כמו מחלות חניכיים וטיפול באמצעות שתלים. בין היתר המרפאה מציעה מומחית בטיפולי שיניים לילדים ואת מיטב המכשירים, החידושים והטכנולוגיה לביצוע מגוון טיפולי שיניים וטיפול בבעיות חניכיים.

אבל כיצד אפשר לדעת אם יש מחלת חניכיים?

מלבד אבחון אצל רופאים מומחים כמו ד"ר עירן פרונט – חשוב להכיר באופן כללי את המאפיינים של מחלות חניכיים:

חניכיים, כפי שהזכרנו הם רקמות המכסות את השיניים. השיניים מעוגנות בתוך מכתשיות עצמות הלסת המחוברות יחד באמצעות סיבים בשם הליגמנט הפריודונטלי.  אותם סיבים הם החניכיים שעלולות להיפגע משום שמדובר ברקמה רכה. כאשר מתבגרים, מתגלים סימנים למחלות חניכיים אצל רבים מהאנשים, כמו מחלות זיהומיות שנגרמות עקב פעילות חיידקים בחניכיים. במקרים כאלה חשוב להגיע למרפאה ולקבל טיפול, ואם יש תור ארוך, יש גם דרכים לקצר את זמן ההמתנה ולקבל תור במהירות.

לעיתים הרס הרקמות קורה בשל נסיגת חניכיים שגורמת לחשיפה של עצמות השיניים ואף לאבדן שיניים במידה ולא מתקיים טיפול מתאים בנסיגת חניכיים. גם דלקות ודימומים עלולים להתרחש בחניכיים שהצטברו בהן חיידקים ואיכות החיים נפגעת בשל דימומים וכאבים כמו גם ריח רע שיוצא מהפה.

כיצד מטפלים במחלות חניכיים?

כיום יש מגוון טיפולים שנועדו להציל את המרקם של החניכיים כמו שימור רקמות הנמצאות סביב השן או שחזור רקמות קשות והשתלת עצם מורכבת שנועדה לאפשר עצם מותאמת אישית למצב החניכיים.

בין היתר המומחים יבצעו שחזור בעת הצורך של רקמות קשות באמצעות שתלים או השתלת חניכיים, וניתן לבצע את כל הפרוצדורות באמצעות שתלים איכותיים וציוד מיקרוסקופי, כאשר השיטות מתבצעות בהתאמה למצב ובאמצעות הרדמה חלקית או מלאה.

אז אם אתם רוצים לפתור בעיות חניכיים כדאי לגשת כבר עכשיו אל מומחים בתחום כמו אלה שבמרפאה של ד"ר עירן פרונט. המומחים יבצעו אבחון מדויק של המצב הרפואי תוך התאמת טיפול ותחזוקה כללית של החניכיים וחלל הפה, בתוספת ניסיונות להצלת האלמנטים האפשריים וביצוע מעקב וביקורת שיעזרו לכם לשמור על שיניים בריאות וחניכיים שלמים וחזקים עד כמה שניתן.