שלא נצטרך אבל כדאי להכיר: אילו ניתוחים מתבצעים במחלקה לכירורגיה כללית בשערי צדק?

בית החולים שערי צדק מבצע מידי יום מגוון ניתוחים במחלקה הכירורגית, אשר נועדו להציל חיים ולשפר את איכות חיי המטופלים. הניתוחים מבוצעים על ידי רופאים מנוסים וצוות כירורגי מיומן ומקצועי. במאמר שלפניכם פירטנו אודות שלושה ניתוחים שמבוצעים בשערי צדק.

אודות בית החולים שערי צדק

המרכז הרפואי שערי צדק ממוקם בלב ירושלים, ומציע שירותים מתקדמים ברוב ההתמחויות הקיימות ברפואה המודרנית. במרכז הרפואי ישנן כאלף מיטות בשלושים מחלקות אשפוז, לצד יותר משבעים יחידות ומרפאות שמספקות למטופלים את הטיפול המתקדם והטוב ביותר שאפשר להציע. בשערי צדק יש למעלה מ-5,000 עובדים בתפקידים שונים, החל מרופאים ואחיות ועד סגל מנהלי ותחזוקתי, וכ-700 מתנדבים המספקים מגוון שירותי תמיכה בכל מחלקות בית החולים.

הניתוחים המתבצעים במחלקה לכירורגיה כללית בשערי צדק

ניתוח לכריתת גידול סרטן בבלוטת התריס

בלוטת התריס הינה בלוטת הפרשה פנימית המייצרת ומווסתת הורמונים. ישנם שני שיבושים נפוצים בפעילות של בלוטה זו: תת-תריסיות המאופיינת בייצור לא מספק או חוסר ייצור של הורמוני התריס, ויתר-תריסיות המאופיינת בייצור לא מבוקר של הורמוני התריס. המקור לגידולים בבלוטת התריס הינו בתאי הבלוטה.

הטיפול הבסיסי בגידולים מסוג זה הינו ניתוחי – כריתה שלמה של הבלוטה, המאפשרת המשך טיפול ביוד רדיואקטיבי אשר נקלט על ידי גרורות הסרטן הראשוני וגורם לחיסולן. במחלקה מתבצע ניתוח לסרטן בלוטת התריס; ניתוח הכריתה מבוצע בהרדמה כללית, דרך חתך צווארי בגודל המותאם לגודלו של הגידול, דרכו נכרתת תחילה האונה המכילה את הגידול החשוד, ובהתאם לתוצאות הבדיקה הפתולוגית נקבע האם יש לכרות את האונה הנוספת או להסתפק בכריתת אונה זו בלבד.

ניתוח לבלב בשיטה לפרוסקופית

הלבלב הינו בלוטה הממוקמת מאחורי חלל הבטן. הוא מווסת תהליכים שונים בגוף על ידי יצירת מיצי לבלב המכילים אנזימים המסייעים לעיכול וכן יצירת תאים המייצרים הורמונים שונים. הגישה הניתוחית-לפרוסקופית מבוססת על חדירה לבטן המנותח דרך מספר חתכים בדופן הבטן, וביצוע  הניתוח בפיקוח מצלמה המעבירה לצוות המנתח שידור וידאו של מקום הניתוח. לשיטה זו יתרונות רבים; קיצור משך זמן האשפוז וזמן ההחלמה, הפחתת סיבוכים והפחתה משמעותית בכאב.

 

 

המחלקה הכירורגית בשערי צדק משתמשת במהלך ניתוח לבלב גם במכשיר אולטרסאונד אשר מאפשר למנתח "מבט" לעומק הרקמה, עם אפיון מדויק של מיקום הגידול, הגודל והסמיכות שלו לכלי הדם הראשיים ולאיברים חיוניים סמוכים. כל אלה מאפשרים למנתח להחליט על הפרוצדורה הניתוחית המתאימה, ולבצע אותה בצורה מדויקת ובטוחה.

תיקון בקעים

בקע הינו חדירה של איבר תוך בטני דרך פעם בדופן הבטן. הטיפול המוצע במקרים אלה הינו ניתוח, אשר נותן מענה לחוסר הנוחות שנגרם על ידי הבצע ומונע סיבוכים עתידיים כמו כליאה של תוכן הבקע או נמק של הרקמה, אשר עלולים לסכן את חיי החולה ולהצריך כריתת קטע מהמעי.

הניתוח לרוב מבוצע על ידי חתך באזור הבקע, אך לעיתים המנתח ימליץ על ניתוח לפרוסקופי. בדרך כלל מבוצע תיקון של הבצע בעזרת רשת המונחת באזור, אשר מאפשרת הפחתה של מתח על הרקמה ומפחיתה סיכון לחזרה של הבקע. במקרים מסוימים המנתח יכול להחליט על ביצוע תיקון ראשוני ללא הנחת רשת.

לסיכום

בית החולים שערי צדק הוקם במטרה להעניק מענה טיפולי לתושבי ירושלים והסביבה. בבית החולים מתבצעים מגוון ניתוחים כירורגיים, כמו ניתוח לכריתת גידול סרטני בבלוטת התריס, ניתוח לבלב בשיטה הלפרוסקופית, תיקון בקע ועוד. צוות בית החולים מיומן ומנוסה, בעל ידע והכשרה מתאימים לביצוע הליכים רפואיים.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.