מדריך ליזמים – איך מגשימים חלום ופותחים עסק ראשון?

פתיחת עסק היא דבר מרגש, אך גם די מסובך. בוודאי כאשר מדובר בפתיחת עסק ראשון. מהיכן מתחילים? האם כדאי להקים אתר עבור העסק? ומה עוד חשוב לדעת?

תכנון יסודי

חשוב להתחיל מתכנון יסודי, במגוון היבטים. מומלץ להתעמק במה שנקרא "תכנית עסקית" ובאופן גיבושה. עוד היבט הכרחי תמיד, הוא תכנון טוב של הנושא הכספי – מימון, עלויות ראשוניות, הוצאות שוטפות צפויות, רווחים צפויים, ניהול כספי שוטף וכדומה.

ייעוץ

למרות שפתיחת עסק כרוכה בהוצאות רבות וסביר שתרצו לצמצם אותן ככל הניתן, אחת ההוצאות המשתלמות ביותר היא על יעוץ. כדאי לשקול לקיחת יעוץ, אפילו חד פעמי, מיועץ עסקי מומחה. מנהל חשבונות יוכל לסייע לכם עם ההיבטים בהם הוא מתמחה וכמובן, לסייע גם בהמשך, עם ניהול החשבונות השוטף.

שיווק והקמת אתר

עסקים רבים מאוד, נעזרים כיום באתרי אינטרנט. זה יכול להיות אתר תדמיתי פשוט או אתר מכירות. לעתים, האתר משלים את פעילות העסק ובמקרים אחרים, הוא בעצמו מרכז הפעילות. את האתר חייבים לשווק היטב ובכלל, עולם השיווק המודרני, מתמקד כיום במידה רבה מאוד ברשת האינטרנט. קידום אתרים הוא התחום שעוסק בשיווק אתרים עסקיים. הוא עשוי להתבטא כ"קידום אורגני" וקידום במנועי חיפוש (SEO), אשר משתמשים בתכני האתר עצמו, בכדי להבטיח שהוא יופיע במעלה תוצאות חיפוש. קידום אתרים עשוי להתבטא גם כ"קידום ממומן" אשר נעזר בפרסומות בתשלום, כ"קידום ברשתות חברתיות" ועוד. בכל מקרה, הוא מהווה כיום ערוץ שיווק משתלם ביותר, אשר מחזיר את עצמו היטב ולאורך זמן.

טיפול בהיבטים נוספים

בהתאם לאופי העסק שאתם פותחים, עשויים להיות עוד נושאים רבים בהם תידרשו לטפל כעת. למשל:

תשתיות פיזיות – הכנת כל הדרוש פיזית לעסק. שכירת מקום, שילוט וכדומה, שכירת או רכישת ציוד.

ייצור והפצה – חומרי גלם, מלאי ראשוני, מערך הפצה ומשלוח.

היבטי כוח אדם – ייתכן שאתם יזם בודד או קבוצת יזמים. אבל האם בכוונתכם לשכור עובדים? כבר בהתחלה או בהמשך? בכל מקרה, קחו בחשבון שנושא העסקת העובדים הוא נושא רחב, עם לא מעט מורכבות משלו. לעסק חדש לא כדאי למהר לעשות זאת, בוודאי לא בהתחלה.

שירותי ענן

שירותי ענן, הם כיום אמצעי מצוין ורב אפשרויות לשכור יכולות מחשוב, באופן גמיש ובמחיר שווה לכל נפש. "שירותי ענן מנוהלים", עושים זאת קל ואטרקטיבי אפילו יותר, דבר שעשוי להקל משמעותית על עסקים חדשים במיוחד. שירותי ענן מנוהלים, דוגמת שירותי ענן מנוהלים של חברת קמטרה, הם שירותים אשר מנהלים עבורכם את השימוש בשירותי ענן שונים. תודות לכך, אתם זקוקים לפחות תשתיות מקומיות וכוח אדם לטפל בהם ויכולים להפנות יותר ממשאביכם השונים, אל מטרות אסטרטגיות, שהן יותר בליבה העסקית שלכם.

מנהלות

בסופו של דבר, לאחר כל התכנונים וההיערכויות, יגיע הרגע שבו "תצאו לדרך" רשמית. זה אומר גם רישום, מול הרשויות השונות. פתיחת תיקים במס הכנסה, מע"מ, ביטוח לאומי וכדומה. תצטרכו לשם כך, להחליט מראש האם אתם הולכים להירשם כעוסק פטור, עוסק מורשה, חברה בע"מ או שותפות. עוד מומלץ, לפתוח חשבון בנק עסקי (במקום להשתמש בחשבון האישי). היבט נוסף, הם אישורים מיוחדים לעסק, ככל שנדרשים. למשל, אישורי בטיחות שונים מהרשויות. אולי תעודת כשרות בכל הנוגע לממכר מזון. חשוב לבדוק דרישות כאלה לעומק, לגבי התחום הספציפי שבו בכוונתכם לעסוק.

לסיכום

ללא ספק, פתיחת עסק חדש כרוכה בעוד פרטים רבים מאוד. הנקודות שפירטנו כאן, יספקו נקודת מוצא טובה.