מההחלטה ועד להסכמים: כל מה שצריך לדעת על הליך גירושים בישראל

אם קיבלתם החלטה להפריד כוחות ולהתגרש, ראוי לדעת בפני מה עומדים מבחינה משפטית, ואף ראוי מראש לדעת שהליך מורכב ומשמעותי מעין זה יש לבצע רק לצד עורך דין שמתמחה בענייני גירושין. אז מהם השלבים שיש לצפות להם, מדוע חשוב לפעול בהקדם וכיצד עורך דין מקצועי לדיני משפחה עשוי למנוע מגוון בעיות עתידיות ואף לסייע במגוון תחומים משלימים? ניגשנו לבחון את אחד מהנושאים היותר סבוכים (ומוכרים) במערכת המשפטית.

תשאפו להליך מקצועי מהיר ונעים

מערכת המשפט בארץ נחלקת לשני סוגי ערכאות (בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה) בהתאם למגוון משתנים, כגון נסיבות והעדפות. עוד ראוי לציין שבין אם מדובר בסיטואציה שבה שני בני הזוג הגיעו להסכמה (אישור הסכם גירושין) ובין אם בני הזוג לא הגיעו לידי הסכמה (ועל כן עומדים בפני תביעת גירושין), תמיד חשוב שעורך דין מנוסה יהיה ברקע – איש מקצוע בתחום הזה יוכל לסייע לכם רבות. שנפרט? עורך דין דיני משפחה אינו נועד רק כדי לסייע "לנצח", אלא גם כדי להכווין, לייעץ, ואף ביכולתו לאפשר להגיע לעמק השווה, כך שסך התהליך יהיה כמה שיותר מקצועי, מהיר ונעים – לכם וגם לילדים. מכאן כאשר עומדים בפני נושאים כה מהותיים, כגון חלוקת תכולה, חלוקת חסכונות, הסכם משמורת על הילדים, הסדרי ראייה וכדומה, בהחלט חשוב שאיש מקצוע ינחה את סך התהליך ולכל אורך הדרך יגבה את האינטרסים שלכם.

 

 

חשיבות עורך דין דיני משפחה

עורך דין לדיני משפחה אינו רק מלווה את סך התהליך, אלא הוא גם מסייע בביצוע תכנון מקדים שמייצר אסטרטגיה נבונה, עובדה שבין היתר מסייעת לקבל החלטה מול איזה גוף מוטב להתנהל. פה נציין שאין למהר לקבוע שאישה צריכה לפנות לבית המשפט לענייני משפחה, ואילו הבעל צריך לפעול בבית הדין הרבני, אלא כל מקרה יש לבחון היטב וממספר זוויות, וזאת רק עורך דין דיני משפחה יידע לבצע היטב. מעבר לכך, עורך דין עשוי להוביל להפרדה מלאה תוך כדי הסכמה, גם אם בנקודת הזמן הנוכחית התרחיש אינו נראה ריאלי. מה עוד? עורך דין מונע התנהלות שעשויה לשמש נגדכם, מאפשר לילדים שנמצאים ברקע להימנע מתחושות קשות, ובאופן כללי עורך דין דיני משפחה יוודא שאתם פועלים בצורה הנכונה ביותר גם עבור תרחישים עתידיים.

התהליך הבירוקרטי שכרוך בגירושים

הליך גירושין כולל לא מעט שלבים וקבלת החלטות משמעותיות. מעבר לעובדה שיש להחליט היכן מתנהלים – בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה, גם נדרשים להגיש כראוי טופס כתב תביעה (כולל מידע שנוגע לסיבה שבגינה מבקשים להיפרד ואף מהו הסעד המצופה), לשלם אגרה, להגיע לדיונים, לחלק ממון, לקבל החלטות משמעותיות (במיוחד כשיש ברקע ילדים) וכדומה. מכאן שלא מעט עומד על הפרק, ועל כן אם מבקשים לסיים את ההליך במהרה, בצורה נעימה ולצד מינימום פגיעה כלכלית, הכרחי למצוא עורך דין שמתמחה בדיני משפחה ושאינו מבקש להרוויח על הגב שלכם.

הכנה מקדימה לקראת יציאה לדרך חדשה

לסיכום נציין שאין שאלה שמציאת עורך דין מתאים היא הבסיס להצלחת התהליך, אך גם יש לדעת מראש בפני מה עומדים ולקבל החלטה שנוגעת לקווים אדומים. כמו כן, על מנת ליישם כל זאת יש לוודא שמדובר בעורך דין שמנוסה בתחום, שנעים להתנהל מולו, שאינו מנסה להרחיב קרעים ושיודע להוביל לכמה שיותר הסכמים מול הצד השני, כמובן מבלי לפגוע באינטרסים האישיים. בהצלחה!