אסתטיקה דנטלית – טיפולים מוכרים בתחום

תחום האסתטיקה הדנטלית, הוא בין ההיבטים החשובים של עולם רפואת השיניים. פעמים רבות, ההיבט האסתטי הולך יחד הרפואי – שיניים בריאות הן גם שיניים יפות. במקרים אחרים, מקדמים היבטים אסתטיים מסוימים, גם ללא צורך רפואי דחוף בכך. אלה דוגמאות בולטות, לטיפולים שנפוצים בנושא זה:

ייעוץ וטיפול כולל

השיניים והלסת וחלל הפה בכלל, מהווים ביחד מערכת מורכבת למדי. בהתאם לכך, האסתטיקה שקשורה בהם עשויה להתבטא בהיבטים שונים ורבים. לדוגמה, פעולות לשיקום הפה (למשל טיפול בנסיגת חניכיים) שמתבטאות בתיקון מצב השיניים, עשויות לספק גם שיפור אסתטי ניכר. לכן, חשוב לראות את התמונה הכללית וכמובן, להתחיל מבדיקה וייעוץ. אם עושים זאת במרפאה של ד"ר איתן וינשטיין למשל, מקבלים מענה יסודי לכך. מחד, לד"ר וינשטיין תחומי התמחות רלוונטיים כהשתלות שיניים. מאידך, לרשותו ניסיון ברפואת שיניים משנת 1985 ורקע אקדמי נרחב (בוגר ביה”ס לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית והדסה עין כרם. התמחות ברפואת הפה בבית החולים הדסה עין כרם).

ציפויים לשיניים

ציפוי לשיניים, הוא הליך בולט בטיפולי האסתטיקה שנפוצים כיום. הציפוי מבוסס חרסינה, אך הוא עשוי להיות גם מחומרים מרוכבים. לציפוי כזה, שורה ארוכה של יתרונות אפשריים: פתרון לכיסוי על פגמים אסתטיים שונים בשן, הבטחת אחידות במראה השיניים, סגירת רווחים בין השיניים ואף תיקון של שברים וסדקים בשן. למרות שהציפוי דק מאוד, הוא גם עמיד במיוחד ומחזיק מעמד למשך שנים. ביצוע הציפוי הוא תהליך מוכר היטב ולא מסובך במיוחד, אשר לרוב ניתן להשלמה, בתוך עד שני טיפולים.

אסתטיקה דנטלית - טיפולים מוכרים בתחום

הלבנת שיניים

שיניים עשויות להצהיב עם השנים, בהתאם להרגלי החיים שלכם (עישון למשל, ואפילו נמצא קשר בין סיגריה אלקטרונית לבריאות השן). הדבר עשוי להוות מפגע אסתטי משמעותי, בעיקר כאשר מדובר בשיניים קדמיות וככל שהחיוך הטבעי נוטה לחשוף אותן. יש לכך פתרונות רבים ברפואת השיניים האסתטית, כולל הלבנה מהירה (תוך כשעה) של כל השיניים, אצל רופא השיניים. ישנן שיטות נוספות, דוגמת שימוש ב"סד" סיליקון עם חומר הלבנה, לשם הלבנה הדרגתית (כך ניתן לשלוט טוב יותר על הגוון שמתקבל).

השתלת שיניים

השתלת שיניים (למעשה, השתלת שתלים דנטאליים) הוא תהליך וותיק, אשר מסוגל להחליף שן טבעית פגומה, בשן מלאכותית חדשה. השן החדשה עשויה לרוב מחרסינה ואם התהליך מבוצע במקצועיות, היא תחזיק מעמד היטב ותשמור על מראה יפה. למעשה, אתם עשויים לגלות שהשן החדשה לא רק יפה יותר מקודמתה, אלא גם מתפקדת לא פחות טוב. היא לא מורגשת, לא מפריעה ובוודאי שלא מפתחת עששת ושאר מחלות שן!

יישור שיניים

תחום יישור השיניים (או אורתודונטיה) עוסק בהזזת השיניים למצבן הטבעי, כאשר הן חורגות ממנו. הדבר נעשה באמצעות כמה וכמה טכניקות. שתיים מוכרות במיוחד: האחת, היא שימוש בחוטי מתיחה, שמוכרים לציבור בכינוי גשרים. השנייה, היא הפלטה, אשר משמשת בין השאר לשמירת מצב השיניים המיושר והיא ניתנת להורדה והתקנה חוזרת לבד. התקנים אלה, מגיעים כיום גם בגרסה שקופה. מאחר שיש כיום שיטות ליישור שיניים שהן פחות בולטות מבעבר (באמצעות רכיבים שקופים, אך לא רק), תהליך זה הופך לאטרקטיבי יותר ויותר אצל מבוגרים. עם זאת, יישור שיניים הוא ההליך האיטי ביותר מבין ההליכים שציינו עד כאן. כמו כן, השיניים נוטות עם הזמן לחזור למצבן הקודם.

לסיכום

אם אתם זקוקים לשיפור מראה השיניים, יש בהחלט הרבה מה לעשות בנדון. עצם ריבוי האפשרויות בתחום זה משחק לטובתכם. רופא שיניים מנוסה, יתאים עבורכם מבין שיטות אלה ונוספות, את מה שיועיל ביותר במצב הנתון. מה שחשוב במיוחד, הוא לעשות זאת אצל מומחים.